Chociaż w opinii większości kierowców wymianie podlega wyłącznie pasek rozrządu, a posiadacze samochodów wyposażonych w łańcuch nie muszą się nigdy przejmować jego stanem ani wymianą, w rzeczywistości nie zawsze jest tak łatwo. Najwięcej bowiem zależy od producenta i modelu pojazdu – w niektórych taka wymiana jest zalecana nawet co 100 tysięcy kilometrów, czyli tylko nieznacznie rzadziej niż w przypadku pasków. Wiele zależy także od sposobu eksploatacji samochodu i producenta części zamiennych, jeśli był on już wymieniony. Niezależenie jednak czy znasz historię swojego samochodu, czy dopiero go nabyłeś, przyjedź do naszego serwisu i skorzystaj z kompleksowej obsługi Twojego silnika.

Wymiana łańcucha rozrządu Tychy – dlaczego ważna?

Funkcji rozrządu w samochodzie nie sposób przecenić – to właśnie od jego prawidłowego funkcjonowania zależy synchronizacja pomiędzy tłokiem, zaworami ssącymi i zaworami wydechowymi w samochodzie, co przekłada się na poprawny przebieg procesu spalania i uzyskanie maksymalnej wydajności pracy silnika. Uszkodzenie paska czy łańcucha rozrządu może prowadzić do ogromnych uszkodzeń – tłok uderzający w otwarty zawór może go skrzywić, a nawet sam ulec uszkodzeniu. Z tego zagrożenia zdają sobie sprawę głównie posiadacze samochodów wyposażonych w pasek, który w naturalny sposób się zużywa (głównie na skutek starzenia się samej gumy), ale wśród wielu kierowców pokutuje przekonanie, że do łańcuszka rozrządu nie trzeba nigdy zaglądać, bo jest to element zainstalowany na całe „życie” silnika.

Problem w tym, że nie w każdym przypadku rzeczywista żywotność łańcucha jest aż tak zdumiewająca. Niektórzy producenci faktycznie umieszczają w silniku łańcuszek, ale np. zalecają jego wymianę co nawet 100 tysięcy kilometrów. Jeśli się ją zaniedba, to ryzykuje się jego wyciągnięciem, przekładającym się na głośniejszą pracę, co ma również wpływ na mniej równą pracę i pogarszające się osiągi. W najgorszej sytuacji może dojść do pęknięcia lub przeskoczenia rozciągniętego łańcuszka, co zawsze (z wyjątkiem konstrukcji bezkolizyjnych) kończy się uszkodzeniem silnika. Remont przywracający go do poprawnego funkcjonowania to prawie zawsze grube tysiące złotych, dlatego zawsze warto się upewniać co do stanu łańcucha w swoim samochodzie.

Wymiana łańcuszka rozrządu Tychy – kiedy?

Kierowcy, który już od dłuższego czasu posiada samochód z łańcuszkiem rozrządu, trudno będzie wykryć moment, w którym należałoby rozważyć jego wymianę. Łatwo się przyzwyczajamy do stopniowo zmieniającego się dźwięku podczas pracy, jak również niemal niezauważalna staje się dla nas nierównomierna praca silnika, jeśli dochodzi do niej stopniowo. Dlatego to takie ważne, by od czasu do czasu łańcuszek rozrządu w Twoim samochodzie ocenie poddał specjalista, który przyjrzy się m.in. jego długości i naciągnięciu poszczególnych ogniw. Bezstronnie oceni on również kulturę pracy silnika, co pozwoli na dostrzeżenie nawet subtelnych zmian.

Wymiana łańcuszka rozrządu Tychy – dlaczego na nas postawić?

Ocena stanu i wymiana łańcuszka rozrządu nie jest sprawą błahą – w końcu od tego zależy stan Twojego silnika, a urwanie albo wyskoczenie łańcuszka z trybów oznacza konieczność kosztownego remontu. Zamiast więc ufać popularnym opiniom o niewymienialności tego elementu, znacznie lepiej zrobisz, jeśli udasz się do specjalistów, którzy rzetelnie podpowiedzą Ci, co zrobić. W naszym serwisie możesz liczyć na specjalistyczną i kompleksową usługę, dzięki której zyskasz pewność, że Twój rozrząd będzie należycie wymieniony, wraz z innymi elementami, jak pompa wody czy napinacze. 

Wykonujemy również inne profilaktyczne zabieg, jak wymiana filtrów oleju i samego oleju, wymiana klocków i tarcz hamulcowych Tychy i wiele innych, zawsze dając Ci pewność, że wyjeżdżający od nas samochód będzie zdatny do jazdy i w pełni bezpieczny na drodze. Każda z naszych usług objęta jest pisemną gwarancją, dając Tobie pewność, że została wykonana w stu procentach profesjonalnie.

Sprawdź również inne nasze usługi :