Filtr powietrza to niewielki i niedrogi element, który może przysporzyć sporych problemów. Według założeń chroni on silnik przed zassaniem zanieczyszczeń wraz z powietrzem (kurzu, piasku, kamyków) – z czego wywiązuje się doskonale, do momentu, w którym sam ulegnie zabrudzeniu, wpływając na prawidłową pracę silnika. Dlatego to takie ważne, by nie zapominać o jego regularnej wymianie. W naszym serwisie szybko i sprawnie wymienisz swój filtr powietrza, dzięki czemu Twoje auto szybko wróci do formy.

Wymiana filtrów powietrza Tychy – co warto wiedzieć?

Dzięki filtrowi powietrza mamy pewność, że delikatne elementy silnika są chronione przed znajdującymi się w powietrzu zanieczyszczaniami. Ziarnka piasku mogłyby skutecznie porysować gładź cylindrów czy powierzchnię pierścieni, a inne zanieczyszczenia niekorzystnie wpłynąć na zachodzące procesy spalania. W istocie, bez filtru powietrza możliwe byłoby nawet wessanie wody do silnika, np. podczas jazdy w deszcz. Dzięki filtrowi powietrza taka sytuacja jest praktycznie niemożliwa, a silnik przez cały czas pracuje na czystym powietrzu, co pozwala mu na bezpieczne funkcjonowanie. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy filtr się zaczyna się zapełniać cząsteczkami piasku i kurzu i nie jest już w stanie przepuszczać wystarczających ilości powietrza. Tylko niewiele rodzajów filtrów można czyścić i ponownie wykorzystywać (głównie sportowe filtry stożkowe). Większość po prostu należy wymienić na nowe.

Dlaczego konieczna jest wymiana filtrów powietrza Tychy?

Nie zawsze zapchany filtr daje wyraźne objawy, które bez problemu można zidentyfikować. Bardzo często jego nieprawidłowe funkcjonowanie odbija się na mniejszej mocy silnika i podwyższonym zużyciu paliwa, ale ponieważ zmiany następują stopniowo, to bardzo trudno jest zauważyć kierowcy różnicę. Do silnika podczas jazdy trafiają zbyt małe ilości powietrza, co zakłóca prawidłowy proces spalania i uniemożliwia rozwinięcie mocy maksymalnej i prawidłowego spalania mieszanki. Odbija się to na coraz wyższym zużyciu paliwa, gorszych osiągach, a nawet notorycznym uruchamianiu się trybu awaryjnego. Ignorowanie tego problemu i dalsza jazda z niesprawnym filtrem powietrza może prowadzić nawet do uszkodzenia elementów silnika i kosztownych napraw. Oczywiście objawy, jakie daje zablokowany filtr powietrza, mogą być bardzo podobne do innych usterek silnika i jego osprzętu, dlatego diagnostykę samochodu zawsze warto rozpoczynać od wymiany filtrów Tychy, zanim przejdzie się do poważniejszych i kosztowniejszych elementów.

Wymiana filtrów powietrza Tychy – jaki interwał?

Filtr powietrza oczywiście wymieniamy nie tylko, jeśli samochód pracuje niepoprawnie, ale również w określonym interwale – zależnie od zaleceń producenta samochodu i samego filtra. Najczęściej wymiany filtra powietrza zaleca się dokonywać co 20 do 40 tysięcy kilometrów. Wielu doświadczonych mechaników zaleca nawet częstsze wymiany, tak aby ich interwał był nie rzadszy niż raz do roku. Filtr ulega szczególnemu zabrudzeniu, jeśli często jeździsz po piaskowych, gruntowych czy polnych drogach – warto powiedzieć o tym swojemu mechanikowi i dostosować okresy wymian do warunków użytkowania. Sporo zależy również od marki i jakości samego filtra – najtańsze, kosztujące nieco ponad 20 złotych nie dorównują trwałością filtrom z górnej półki.

Wymiana filtrów powietrza Tychy – z nami to proste

Choć wymiana filtra powietrza w samochodzie nie jest przesadnie skomplikowana, to nie każdy ma środki i możliwości, by się samodzielnie tego podjąć. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że filtr powietrza w Twoim aucie został wymieniony poprawnie, to przyjedź do naszego warsztatu. Pomożemy Ci w dobraniu odpowiedniego modelu oraz błyskawicznie go wymienimy. Dokonamy również przeglądu i wymiany innych elementów eksploatacyjnych samochodu oraz wykonujemy inne czynności serwisowe, jak np. odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. Podwieź do nas swój samochód i zyskaj pewność, że wyjedzie w doskonałej kondycji i gotowy do długiej i bezproblemowej eksploatacji.