W dzisiejszych czasach klimatyzacja w samochodzie nie jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Obecnie większość osób nie wyobraża sobie bez niej podróży. Jest powszechnie używana przede wszystkim latem, gdy na dworze panują upały, a auto potrafi nagrzać się w zaledwie kilku minut, ale nie tylko – zimą także przynosi znaczne korzyści. Bez wątpienia to element wyposażenia auta, który wpływa bezpośrednio na komfort podróży. Podobnie jak o inne akcesoria, o klimatyzację należy odpowiednio dbać, tylko wtedy możemy cieszyć się jej prawidłowym działaniem oraz dobrym samopoczuciem. Jeżeli szukasz serwisu, który oferuje kompleksowe usługi związane z naprawą, czyszczeniem czy napełnianiem klimatyzacji, to jesteś we właściwym miejscu!

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej Tychy – dlaczego jest ważne?

Regularne dbanie o klimatyzacje w samochodzie jest niezwykle ważne – ma bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie kierowcy oraz pasażerów. Dlaczego? Ponieważ jest to urządzenie, w którym cały czas panują wilgotne warunki, będące doskonałym środowiskiem do rozwoju pleśni i grzybów. Wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, w tym wirusy i bakterie osiadają na filtrach znajdujących się w klimatyzacji, dzięki czemu oddychamy czystym powietrzem. Jeżeli jednak urządzenie to nie jest regularnie serwisowane i czyszczące, z czasem filtry mogą ulec zapchaniu, a zanieczyszczenia z powrotem znajdują się w powietrzu, którym oddychamy. Miałoby to bardzo negatywny wpływ na zdrowie – na przykład mogłoby się przyczyniać do bólów głowy, częstych zachorowań czy problemów skórnych. O serwis klimatyzacji warto dbać także z innego względu – wpływa on korzystnie na sprawność i wydajność sprzętu. W trakcie kontroli, pracownik dokładnie przygląda się całemu systemowi, a w razie odnalezienia jakichkolwiek nieprawidłowości, od razu naprawia usterkę. Dzięki temu, drobne nieszczelności nie doprowadzą do poważniejszych awarii, które z pewnością byłyby o wiele bardziej kosztowne.

Serwis klimatyzacji samochodowej Tychy – na czym polega?

Serwis klimatyzacji w samochodzie warto przeprowadzać regularnie. Na kompleksową usługę składa się szereg czynności. W zależności od kondycji urządzenia oraz czasu, jaki minął od ostatniego przeglądu wykonuje się konkretne czynności – niekiedy wystarczające jest jedynie wyczyszczenie układu i wymiana filtra. W innych przypadkach, należy podejść do tematu nieco bardziej kompleksowo. Podczas okresowej kontroli należy sprawdzić poprawne ciśnienie w układzie i działanie poszczególnych podzespołów – jeżeli wszystko funkcjonuje prawidłowo, nie trzeba wymieniać czynnika roboczego. Wystarczy wtedy wymienić filtry oraz wyczyścić wnętrze klimatyzacji. Jednak raz na rok warto wykonać nieco bardziej rozbudowany serwis, w którego skład wchodzi wymiana czynnika oraz innych elementów oprócz filtrów. Im nowsze jest auto, tym zazwyczaj kontrola taka przebiega szybciej. Jednak w nieco starszych samochodach często konieczne okazuje się poszukanie nieszczelności w układzie, wymiana czynnika roboczego czy osuszacza. Takie czynności wykonuje się średnio raz na 3 latach, a w niektórych autach nawet rzadziej.

Napełnianie klimatyzacji samochodowej Tychy

Jeżeli masz wrażenie, że mimo włączonej klimatyzacji nie odczuwasz przyjemnego chłodu lub proces chłodzenia nie jest tak skuteczny jak kiedyś, bardzo prawdopodobne, że Twoja klimatyzacja wymaga napełnienia. Według luźnych obliczeń każdego roku z układu klimatyzacji ulatnia się aż 10% czynnika roboczego, co jest zupełnie naturalnym procesem. Szczególnie podczas upalnych letnich dni zużywa się najwięcej środka chemicznego, którym wypełnione jest urządzenie – wraz z nim, zmniejszeniu ulega również środek smarujący. Podczas procesu uzupełniania czynnika chłodzącego wykonuje się profilaktyczne badanie całego systemu pod kątem potencjalnych nieszczelności. Do urządzenia podłącza się maszynę, która usuwa całą zawartość, a następnie za pomocą podciśnienia sprawdza się jego szczelność. Jeżeli wszystko jest w porządku, ostatnim krokiem jest uzupełnienie klimatyzacji odpowiednią ilością nowego czynnika wraz dodatkiem środka smarnego.

Naprawa klimatyzacji samochodowej Tychy

Nawet w najbardziej zadbanym samochodzie, klimatyzacja może ulec awarii. Zepsuty kompresor, uszkodzona chłodnica, spadek ciśnienia czy nieszczelność to tylko kilka przykładów typowych usterek dotyczących tego urządzenia. Jeżeli z Twojej klimatyzacji zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach, prawdopodobnie niezbędne będzie ozonowanie klimatyzacji samochodowej Tychy, której celem jest usunięcie potencjalnych wirusów, bakterii i grzybów rozwijających się w jej wnętrzu. W przypadku zbyt szybkiego ulatniania się czynnika chłodzącego – co przekłada się między innymi na spadek efektywności chłodzenia – niezbędne jest znalezienie nieszczelności i załatanie usterki. Naprawy klimatyzacji, podobnie jak jej serwisowanie i czyszczenie to nasza specjalność. Niezależnie, jaką usługę potrzebujesz, decydując się na współpracę z nami możesz być pewien, że doświadczony i wykwalifikowany mechanik samochodowy Tychy zajmie się Twoją klimatyzacją w sposób kompleksowy i profesjonalny.

Sprawdź również inne nasze usługi :