Właściwe ustawienie kół w samochodzie jest niezwykle ważne – gwarantuje komfort jazdy, stabilne prowadzenie auta oraz prawidłowe zużywanie opon. Ma także bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podróżowania, dlatego warto podejść do tego tematu bardzo poważnie. Podejrzewasz, że z geometrią kół w Twoim aucie jest coś nie tak? A może czeka Cię okresowa wymiana opon i przy okazji chciałby skontrolować położenie kół? W naszym warsztacie samochodowym możesz liczyć na profesjonalną obsługę. Posiadamy zaawansowany sprzęt, dzięki czemu szybko i sprawnie możemy wykonać niezbędne pomiary oraz wykryć niepożądane odchylenia.

Geometria kół Tychy – na czym polega?

Pojęcie geometrii kół znane jest każdemu kierowcy, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, na czym tak dokładnie ono polega. Aby to zrozumieć, na początku warto zastanowić się nieco nad ustawieniem kół w samochodzie. Jednym z jego podstawowych elementów jest zbieżność, czyli wartość określającą położenie kół tylnych i przednich względem siebie. Mogą one być skierowane do wewnątrz lub na zewnątrz. Kolejnym parametrem jest kąt pochylenia kół – patrząc na samochód z przodu lub z tyłu można zauważyć kąt znajdujący się między pionem i płaszczyzną koła. Przy ustawianiu geometrii kół Tychy zwraca się uwagę na jeszcze jeden element – kąt pochylenia sworznia zwrotnicy, który znajduje się pomiędzy prostą pionową koła, a sworzeniem zwrotnicy. Ostatnim parametrem jest kąt wyprzedzenia osi sworznia. Te wszystkie elementy i ich właściwe położenie mają wpływ na komfort jazdy i bezpieczeństwo. Udając się do mechanika w celu ustawienia geometrii kół, specjalista sprawdza, czy wymienione wyżej elementy wykazują prawidłowe wartości.

Prawidłowa geometria kół Tychy – dlaczego jest niezbędna?

Prawidłowe ustawienie wszystkich parametrów geometrii kół jest niezwykle ważne z kilku względów. Przede wszystkim, ma to wpływ na stabilność jazdy samochodu, a tym samym bezpieczeństwo. Zbieżność sprawia, że samochód podczas jazdy utrzymuje pożądany kierunek i nie trzeba dokonywać ciągłych korekt. Dużo bezpieczniej też pokonuje się zakręty, a auto szybko reaguje na zmianę kierunku toru jazdy, co jest bardzo ważne w przypadku pojawienia się nagłego niebezpieczeństwa na drodze. Jeżeli geometria kół odbiega od wartości fabrycznych, auto prowadzi się dużo gorzej, co negatywnie wpływa na komfort kierowcy. Podróż jest bardziej męcząca i wymaga większego skupienia. Niewłaściwe ułożenie kół odgrywa też ważną rolę w szybszym eksploatowaniu się auta. Opony zużywają się wtedy nieregularnie – między innymi zauważa się ścieranie bieżnika na zewnątrz. Ogumienie może strzępić się od strony wewnętrznej oraz nierównomiernie zużywać. Według luźnych badań, nieprawidłowa geometria może powodować, że opony zetrą się nawet 5x szybciej w porównaniu do sytuacji, gdy koła są ustawione prawidłowo. To jednak jeszcze nie koniec – niewłaściwe parametry ustawienia kół powodują większe opory toczenia, co przekłada się na większe spalanie. Jak widać, regularne odwiedzanie serwisu samochodowego w celu sprawdzania geometrii kół jest niezwykle ważne.

Geometria kół Tychy – kiedy do mechanika?

Skąd możesz wiedzieć, że to najwyższa pora, aby odwiedzić mechanika w celu ustalenia geometrii kół ? Aby to sprawdzić, wystarczy wykonać prosty test – podczas jazdy puścić na chwilę kierownicę i sprawdzić, czy auto samo utrzymuje ten sam tor jazdy. Jeżeli co chwilę musimy kręcić kierownicą, aby go korygować, prawdopodobnie niezbędna jest kontrola geometrii kół. Niepokojąca jest również sytuacja, gdy samochód łatwiej wchodzi w prawie lub lewe zakręty albo też kierownica nie powraca do poprzedniej pozycji po wyjściu z zakrętu. Na ustawianie geometrii kół warto zdecydować się po wymianie układu kierowniczego lub elementów zawierzenia. Należy to zrobić też podczas okresowych wymian opon lub gdy uderzysz kołem w krawężnik czy wpadniesz w głęboką dziurę.
Szukasz sprawdzonego serwisu samochodowego, w którym mógłbyś skontrolować ustawienie kół? Chętnie Ci pomożemy! Wulkanizacja Tychy to nasza specjalność – zajmujemy się wszystkim, co ma związkiem z kołami i bezpieczeństwem na drodze. Zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą!

Sprawdź również inne nasze usługi :