Jednym z najbardziej podnoszących komfort w samochodzie podzespołów jest bez wątpienia klimatyzacja. Bez niej trudno podróżować w najgorętsze letnie dni, kiedy temperatura we wnętrzu samochodu potrafi znacząco przekraczać 40 stopni. Jednak z klimatyzatora chętnie korzystamy również jesienią i zimą, korzystając z błyskawicznego usuwania pary wodnej z okien, co podnosi również nasze bezpieczeństwo. Niestety, z czasem klimatyzatory odmawiają posłuszeństwa, co nie zawsze jest spowodowane ubytkiem czynnika chłodniczego. Czasem niezbędne okazują się głębsze interwencje, z wymianą chłodnicy klimatyzacji na czele. Na szczęście, z nami również z tym sobie poradzisz!

Wymiana chłodnic klimatyzacji Tychy – kiedy potrzebna?

Oczywiście, zanim w ogóle będzie warto myśleć na temat wymiany chłodnicy klimatyzacji, należy upewnić się, że faktycznie to właśnie ten element odpowiedzialny jest za nieprawidłowe działanie układu klimatyzacji. W warsztacie mechanicznym powinno się wykonać więc specjalny test, wykluczające inne elementy systemu, jak przewody, zbiorniczki wyrównawcze, filtry czy elektronikę. Chłodnica, jako największy i najbardziej kosztowny (zazwyczaj) w wymianie element powinna być brana pod uwagę dopiero na samym końcu diagnozy. Jest to zadanie wymagające kilku godzin pracy i całkowitego spuszczenia i ponownego wpuszczenia do układu czynnika chłodzącego. Dlatego mechanik powinien uprzednio wykluczyć inne awarie, aby nie narażać klienta na niepotrzebne wydatki.

Rodzaje chłodnic klimatyzacji – dwa główne typy

Wśród chłodnic samochodowych stosowanych w klimatyzatorach można wyróżnić dwa główne rodzaje, które się od siebie dość istotnie różnią – chłodnicę szeregową i chodnicę równoległą. Ta pierwsza również dzieli się na dwie podkategorie – pierwszy to konwencjonalny model z kanalikami i żeberkami (najczęściej występujący wśród samochodów osobowych), składający się z jednego przewodu z płynem chłodniczym, do którego przymocowane są żeberka zwiększające powierzchnię wymiany cieplnej. Drugi typ chłodnicy szeregowej zbudowany jest z owalnych rurek, które biegną od wlotu do wylotu chłodnicy, z umocowanym aluminiowym użebrowaniem.

Chłodnica równoległa spotykana jest rzadziej, a jej budowa jest nieco bardziej skomplikowana. Mowa tu bowiem o wielu równoległych kanalikach, którymi transportowany jest środek chłodniczy do skraplacza. Czynnik chłodniczy w postaci gazu skupiony jest w pojemniku u wejścia, a później stopniowo przechodzi przez skraplacz, by ostatecznie przemienić się w ciecz zgromadzoną w pojemniku wyjściowym. Stamtąd trafia do dalszych elementów układu.

Wymiana chłodnicy klimatyzacji Tychy – wcale nie taka prosta

Aby poprawnie wymienić chłodnicę klimatyzacji, niezbędnych jest wykonanie kilku istotnych kroków, co gwarantuje bezproblemowe funkcjonowanie układu. Nową chodnicę należy bezwzględnie porównać z tą, która jest wymontowywana, ponieważ niekiedy zdarza się, że pomimo dopasowania elementów według katalogu, zamiennik jest nieco inny od dotychczasowego elementu. Aby możliwe było jej podłączenie, muszą być one w 100% identyczne, ewentualnie dopuszczalne jest zastosowanie modelu kompatybilnego według wskazań producenta. Podczas montażu ważne jest przymocowanie nowej chłodnicy idealnie w te same miejsca, z zachowaniem takich samych odległości, jak to miało miejsce do tej pory – tylko wtedy będzie możliwe podłączenie oryginalnych przewodów. Podczas podłączania ważne jest, by wszystkie elementy układu zostały poprawnie zainstalowane w swoich miejscach, w przeciwnym razie może dochodzić do wycieków czynnika chłodzącego. Niezbędna jest również wymiana wszystkich gumowych uszczelek i oringów, a także skontrolowanie poziomu oleju w systemie, co pozwoli na bezproblemową pracę.

Z nami profesjonalnie wymienisz chłodnicę klimatyzacji

W naszym warsztacie kompleksowo zajmiesz się swoją klimatyzacją, jak również zadbasz o swój samochód. Wykonujemy różnego rodzaju usługi – od drobnych jak wymiana filtru paliwa, aż po duże naprawy silnika. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje auto trafi w profesjonalne ręce, to zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Sprawdź również inne nasze usługi :