Kiedy myślimy o układzie wydechowym w samochodzie, pierwsze co przychodzi nam na myśl to rura wydechowa. Wbrew pozorom jest on o wiele bardziej rozbudowany i odgrywa w samochodzie bardzo ważną rolę – dzięki niemu nie tylko usuwane są spaliny w bezpieczny dla środowiska sposób, ale też umożliwia prawidłową pracę silnika. Podobnie jak inne podzespoły w samochodzie może on ulec awarii, więc warto o niego odpowiednio dbać. W przypadku jakichkolwiek usterek, służymy pomocą! Zarówno proste, jak i nieco bardziej skomplikowane naprawy awarii samochodowych to nasza pasja! Posiadamy bogato wyposażony warsztat oraz dysponujemy zespołem doświadczonych pracowników, którzy chętnie podejmują się każdego zlecenia – również, jeśli chodzi o awarie układu wydechowego.

Naprawa układów wydechowych Tychy – co musisz o nim wiedzieć?

Układ wydechowy w samochodzie pełni bardzo ważną funkcję – przede wszystkim odpowiedzialny jest za usuwanie spalin z silnika oraz oczyszczanie ich ze szkodliwych substancji. Gdy funkcjonuje prawidłowo, są one odprowadzane w sposób bezpieczny dla ludzi oraz środowiska. Jego rolą jest także zadbanie o komfort kierowcy i innych pasażerów – gdy, jest nieszczelny, generuje duży hałas. W nowoczesnych samochodach spotkać można nowatorskie systemy układów oddechowych, które wyróżniają się cichą pracą oraz eliminują toksyczne substancje będą efektem ubocznym spalania paliwa. Na układ wydechowy składa się kilka elementów – między innymi kolektor wydechowy, który zbiera paliwo i prowadzi do jednej rury, zawór recyrkulacji spalin czy sonda lambda. Obejmuje on katalizator, którego zadaniem jest usuwanie szkodliwych składników spalin oraz filtr cząsteczek stałych, wychwytujący między innymi cząsteczki sadzy. Oczywiście układ wydechowy to także rury, wydech oraz tłumik. Wszystkie te elementy połączone są środkami uszczelniającymi i mocującymi.

Naprawa układów wydechowych Tychy – jak o niego dbać?

Układ wydechowy każdego dnia intensywnie pracuje i narażony jest na działanie wielu niekorzystnych czynników, dlatego warto o niego odpowiednio dbać. Między innymi ma on kontakt z ogromnymi wahaniami temperatur, szczególnie w zimie, gdy na dworze panuje mróz, a w jego wnętrzu temperatura dochodzi do 600 czy 700 stopni C. Także drgania produkowane podczas jazdy powodują uszkodzenia poszczególnych części. Ponadto narażony jest on na ataki korozji – zarówno wewnętrzne wywołane przez kwaśne składniki spalin, jak i zewnętrzne podczas parkowania na wilgotnym terenie. Wraz z upływem czasu filtr cząsteczek stałych może się zapchać. Niekiedy dochodzi do wypalania się katalizatorów i blokowania zaworów lub uszkodzenia sond lambda. Jak więc dbać o układ wydechowy w samochodzie? Przede wszystkim, warto pamiętać o regularnych wizytach w warsztacie samochodowym – podczas nich, specjalista może zauważyć jakieś nieprawidłowości i zalecić wymianę układu hamulcowego lub jego poszczególnych elementów. Zazwyczaj żywotność układu wydechowego uzależniona jest od materiałów, z jakich jest wykonany. Niemałe znaczenie mają też warunki drogowe oraz styl jazdy. Tłumik szybciej się zużywa, jeżeli silnik pracuje na wysokich obrotach lub korzystamy z auta głównie w zimowych i wilgotnych warunkach.

Naprawa układów wydechowych Tychy – nasza oferta

Skąd możesz wiedzieć, że Twój układ wydechowy potrzebuje interwencji mechanika? Bardzo częstym objawem problemów z tym podzespołem jest zwiększona głośność pojazdu – może to być spowodowane dziurą w rurze lub tłumiku, która zazwyczaj jest wynikiem rdzy. Niekiedy zauważalne są problemy z pracą silnika – na przykład zabrudzenia w postaci sadzy. Wraz z upływem czasu awarii ulegają także sondy lambda – współczesne egzemplarze mają trwałość 80 – 100 tyś km. Podczas mroźnych zim suchy filtr cząstek stałych nie jest w stanie prawidłowo wypalać szkodliwych cząstek gromadzące się w jego wnętrzu, co może doprowadzić nawet do problemów z pracą silnika. Niezależnie, z jakim problemem masz do czynienia – chętnie Ci pomożemy. Zakres oferowanych przez nas usług jest naprawdę szeroki – obejmuje on nie tylko naprawę układów wydechowych, ale też napełnianie klimatyzacji samochodowej Tychy oraz wiele innych usług. Zachęcamy do zapoznania się z całą naszą ofertą!

Sprawdź również inne nasze usługi :